خانه » ۱۳۹۶ » فروردین

آرشیو ماهانه : فروردین ۱۳۹۶

مشایی و بقایی؛ كمربند انتحاری احمدی‌نژاد


روزنامه قانون: یک فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: «در خصوص احمدی‌نژاد به نظر می‌رسد سبد رأیی که او تصورش را می‌کرد و گویا دچار یک نوع توهم سیاسی نیز شده بود، وجود ندارد و از طرفی با اقدامی که انجام داد همین سبد رأی را نیز از دست داد و دیگر نمی‌تواند در خصوص آرای خود با دیگر جریانات سیاسی معامله کند.
 
احمدی‌نژاد با این اقدام، یک نوع عملیات انتحاری سیاسی انجام داد که کمربند انفجاری آن، بقایی و مشایی بودند و بعید به نظر می‌رسد بتوانند در سپهر سیاسی کشور جایگاهی به‌دست آورند.»

همزمان با پایان ثبت‌نام افراد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، این رقابت سیاسی سرنوشت‌ساز برای کشور، وارد عرصه جدیدی شد. بسیاری از پیش‌بینی‌ها حکایت از انتخاباتی داغ با مشارکت حداکثری مردم دارد. شاید در این میان دلایل حضور غافل‌گیرکننده احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری، آن هم در حالی که تا چندی قبل سخن از عدم حضور او بود، برای بسیاری از افراد مبهم باشد.

در خصوص پیش‌بینی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین آخرین وضعیت جناح‌های سیاسی در آستانه انتخابات به سراغ حسین کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا رفتیم که مشروح گفت‌وگوی «قانون» با او را در ادامه می‌خوانید.

با توجه به پایان مرحله ثبت‌نام نامزدهای ریاست جمهوری، انتخابات پیش رو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، رقابت اصلی در انتخابات پیش رو بین روحانی و رئیسی است. از میان این دو نفر یکی به نمایندگی از جریان اصولگرایی و دیگری به عنوان نماینده جریان اعتدال و اصلاح‌طلب وارد صحنه انتخابات شده‌اند. به نظر می‌رسد در انتخابات پیش رو شاهد یک رقابت پرشور و با مشارکت حداکثری باشیم. اما نکته قابل توجه این است که نتیجه انتخابات را اصولگرایان، اصلاح‌طلبان یا جریان اعتدال‌گرا تعیین نمی‌کنند، بلکه این آرای خاکستری است که به هر سمتی که حرکت کند موجب پیروزی آن جناح خواهد شد. البته با توجه به نزدیک بودن رقابت، احتمال کشیدن انتخابات به دور دوم وجود دارد.

اگر گزینه‌هایی که از سوی جریان اصولگرایی در انتخابات ثبت‌نام کردند تا لحظه آخر در رقابت باقی بمانند، جریان اصولگرا چه برنامه‌ای را اتخاذ خواهد کرد؟

دو فرضیه در این خصوص وجود دارد. یکی اینکه تعدد نامزدها موجب کشیده شدن انتخابات به دور دوم می‌شود و در دور دوم اصولگرایان با تمرکز بر روی گزینه‌ای که بیشترین آرا را به‌دست آورده، بتوانند پیروز انتخابات شوند. دیگر اینکه قبل از آغاز رای‌گیری، جریان اصولگرایی تمرکز خود را روی یک گزینه بگذارد. بنده معتقدم اگر تعدد نامزدها در جریان اصولگرایی ادامه پیدا کند این جریان شکست خواهد خورد مگر اینکه در لحظات آخر، دیگر کاندیداها به نفع نامزد واحد کنار بروند.

چه شد که کاندیداهای اصولگرا به جریان جمنا پشت کرده و به صورت مستقل برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند؟

ساز و کار جمنا از قبل مشخص بود و همه چیز طبق همان ساز و کار پیش رفت. قرار بود تمام گزینه‌ها با حضور در وزارت کشور ثبت‌نام کرده و بعد از تایید صلاحیت، همه به نفع یکی کنار روند.

حضور غافلگیرکننده احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا تایید صلاحیت می‌شود؟

قبل از اینکه صلاحیت احمدی‌نژاد توسط شورای نگهبان تایید یا رد شود، با کاری که انجام داد و نا فرمانی از فرمایش رهبری، در پیش مردم رد صلاحیت شد. اگر وارد عرصه انتخابات نیز شود بیشتر به دنبال جمع کردن رای برای شخص روحانی خواهد بود تا اصولگرایان!

آیا حمید بقایی را رجل سیاسی می‌دانید؟

پیش‌بینی من این است که بقایی تایید صلاحیت نمی‌شود، این گروه بیشتر سعی می‌کند با فضاسازی و جوسازی‌های رسانه‌ای، آرای ضد انقلاب را برای خود جمع کنند.

محبوبیت در سیاست به چه شکل تعریف می‌شود و شاخصه‌های آن چیست؟

در قاموس سیاسی، کسی که بتواند اعتماد مردم را جلب و حرف مردم را بیان کند و مردم، مطالبات خود را در گفتمان او ببینند، موجب می‌شود آن شخص مقبولیت پیدا کند. اما وجیه المله، یک شرط مهم برای رئیس‌جمهور بودن است. زیرا رئیس‌جمهور برای کل کشور است، نه رئیس یک جناح یا یک جریان. کسانی که وارد عرصه سیاسی کشور می‌شوند اگر بتوانند وجیه المله بودن را در گفتمان خود طرح کنند، آرای مردم به سوی او گرایش پیدا می‌کند. در سیستم مردم‌سالاری دینی، ملاک مردم علاوه بر حداقل شرایطی که شورای نگهبان آن را تعیین می‌کند این است که فرد مورد نظر برای ریاست جمهوری توانایی لازم برای انجام وظیفه‌ای که به عهده می‌گیرد را داشته باشد.

آیا احمدی‌نژاد قدرت انتقال سبد رای خود به فرد دیگری را دارد؟

در خصوص احمدی‌نژاد به نظر می‌رسد سبد رأیی که او تصورش را می‌کرد و گویا دچار یک نوع توهم سیاسی نیز شده بود، وجود ندارد و از طرفی با اقدامی که انجام داد همین سبد رأی را نیز از دست داد و دیگر نمی‌تواند در خصوص آرای خود با دیگر جریانات سیاسی معامله کند. احمدی‌نژاد با این اقدام، یک نوع عملیات انتحاری سیاسی انجام داد که کمربند انفجاری آن، بقایی و مشایی بودند و بعید به نظر می‌رسد بتوانند در سپهر سیاسی کشور جایگاهی به‌دست آورند.

فعالیت جریان سوم در کشور را با وجود دو جریان ریشه‌دار و با سابقه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جریان‌های سیاسی ما در کشور بر اساس گفتمان‌هایی است که طرح می‌کنند. از ابتدای انقلاب چند گفتمان داشتیم، یکی گفتمان انقلاب اسلامی که حزب جمهوری آن را مطرح می‌کرد، بعد از آن نوبت به گفتمان سازندگی رسید که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آن را مطرح کرد. بعد از آن گفتمان اصلاحات توسط دولت اصلاحات بود و احمدی‌نژاد نیز یک گفتمانی با عنوان مهر ورزی مطرح کرد که با شکست رو به رو شد و دیگر نمی توان آن را به عنوان یک جریان سیاسی شناخت. نکته دیگر اینکه جریان‌های سیاسی باید در ساختار تشکیلات حزبی رشد و نمو پیدا کنند. با جوسازی و حاشیه‌سازی نمی‌توان جریان و گفتمان ایجاد کرد. در کشور ما یک گفتمان، بیشتر غالب نبوده است. سایر گفتمان‌ها در اقلیت قرار می‌گرفتند. بنابراین جریان سوم اگر به این معنی باشد که نتیجه رقابت دو جریان اصلی کشور به نتیجه نرسد، بدون شک جریان دیگری جایگزین آن دو جریان خواهد شد.

ثبت‌نام‌های بی‌شمار و خلأ قانونی که برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد واکنش بسیاری از چهره‌های سیاسی کشور را به همراه داشته است. این خلأ قانونی چگونه قابل حل است؟

خلأ قانونی ناشی از این است که قانون مناسب برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری نداریم. قانون، بیشتر تمرکز خود را در مورد انتخاب رییس جمهور گذاشته و اینکه چه افرادی می توانند ثبت‌نام کنند به خوبی شرح داده نشده است. قوانین مرتبط به ثبت‌نام در انتخابات و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری باید در اولین فرصت اصلاح شود. شرایط اولیه‌ای تعریف شود. نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که در نبود احزاب قدرتمند، افراد مختلف به خود اجازه می دهند برای انتخابات وارد عرصه سیاسی شوند که این موضوع موجب به وجود آمدن یک ترسی از نظام سیاسی کشور شده است. غربی ها از این فضا سوء استفاده کرده و می‌گویند ایران به دنبال راه‌اندازی یک شو تبلیغاتی است تا یک انتخابات قدرتمند و پرشور! زیرا بیشتر افرادی که برای انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور می‌روند، نتوانستند جایگاهی را در ساختار سیاسی کشور برای خود به دست آورند از همین رو، هیچ گونه مسئولیتی نیز در مورد اظهاراتی که می کنند ندارند. متاسفانه صدا و سیما با پخش چنین صحنه‌هایی موجب می‌شود این نقصی که در قانون وجود دارد بیشتر نمایان شود.

رکوردشکنی بی‌ سابقه واردات نفت کره‌ از ایران


خبرگزاری ایسنا: واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه مارس امسال به رقمی بی‌سابقه رسید.

 رویترز خبر داد: واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه مارس امسال به رقمی بی سابقه رسید و میانگین واردات این کشور در سه ماه نخست ٢٠١٧ نسبت به پارسال ٢ برابر شد.

اطلاعات اولیه گمرکی کره جنوبی همچنین نشان می‌دهد با افزایش یاد شده، ایران اکنون پس از عربستان، دومین تأمین کننده عمده نفت خام این کشور شرق آسیاست.

بر اساس اطلاعات گمرکی یاد شده، کره جنوبی در ماه مارس امسال در مجموع ٢ میلیون و ٢٦٠ هزار تن، معادل ٥٣٤ هزار و ٣٦٨ بشکه در روز، نفت از ایران وارد کرد که ١١٨ درصد نسبت به ماه مارس پارسال بیشتر است.

در سه ماه نخست ٢٠١٧ مجموع واردات نفت کره جنوبی از ایران پنج میلیون و ٦٨٠ هزار بشکه، معادل ٤٦٣ هزار و ٢٣٤ بشکه در روز، بوده است که ٩٢,٤ درصد بیشتر از مدت مشابه در پارسال است.

افزایش صادرات نفت ایران، از جمله مهمترین دستاوردهای برجام به شمار می‌آید.

طنز؛ ۵ راه برای کاهش از هجوم نامزدها به ستاد انتخابات کشورشهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در روزنامه شهروند نوشت:

ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز تمام شد و از امروز ما برمی‌گردیم سر کار و زندگی‌مان. برگزاری این شوی پنج روزه کلی حواشی و جنجال با خود همراه داشت، چون نحوه و شرایط ثبت‌نام خیلی مورد انتقاد مردم و کارشناسان واقع شد. تصمیم گرفتیم امروز در «شهروند» برخی روش‌های بهبود شرایط ثبت‌نام در دوره‌های بعدی را با هم بررسی کنیم. ما که مثل دست‌اندرکاران کمیته ملی المپیک نیستیم. بعد از هر شکست وعده بدهیم کمیته‌های تخصصی نتایج را بررسی کنند و بعد یادشان برود کی به کی بود.

١- برگزاری مسابقه قوی‌ترین مردان
برای این‌که شرایط ثبت‌نام سخت شود و به‌تبع آن تعداد ثبت‌نام‌کنندگان به طرز چشمگیری کاهش یابد، بهترین راه این است یک آزمون ورودی بگذاریم تا بفهمیم اینها مردی هستند که در کشاکش دهر، سنگ زیرین آسیاب باشند یا خیر. البته از آنجایی که واژه مردان فعلا با مشکلات قانونی مواجه شده و به جای آن از کلمه رجل استفاده می‌کنند که شیک‌تر و مجلسی‌تر است. بنابراین ما هم اسم این مسابقه را می‌گذاریم مسابقه قوی‌ترین رجل ایران. به این ترتیب بانوان هم می‌توانند در این مسابقه ثبت‌نام کنند اما در گزینش اولیه رد می‌شوند و این به معنی این نیست که نمی‌توانند ثبت‌نام کنند. با برگزاری این آزمون هرکس توانست دو تا لاستیک لودر جابه‌جا کند و کنده درخت را بیندازد، بالای سکو و با دندان یک تریلی را جابه‌جا کند، می‌تواند به‌عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کند.
٢- هر ایرانی یک رئیس‌جمهوری
با اجرای طرح هر ایرانی یک رئیس‌جمهوری در واقع ریاست‌جمهوری را به خانه‌های مردم و سر سفره‌هایشان می‌بریم، طوری که در هرخانواده ما یک رئیس‌جمهوری داریم و چهار‌سال بعد دوباره انتخابات برگزار می‌شود و رئیس‌جمهوری جدید خانه مشخص می‌شود. بدین ترتیب از میزان تقاضای مردم به نشستن روی کرسی ریاست‌جمهوری کاسته می‌شود.
٣- ستاد دایمی
برای کاهش حجم فعالیت ستاد انتخابات وزارت کشور دراین پنج روز پیشنهاد می‌شود ستاد دایمی ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست‌جمهوری در شهربازی‌های هر شهر و شهرستان دایر شود. بدین ترتیب شهربازی‌های هرشهر مسئولیت ثبت‌نام و تأیید صحت و سقم مدارک شرکت‌کنندگان را به عهده می‌گیرند و از حجم مراجعات به ستاد در بازه پنج روزه کاسته می‌شود.
٤- برگزاری استیج

می‌شود برای ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری از برنامه‌هایی مثل استیج، ایکس فاکتور و شوهای تلنت در دنیا الگوبرداری کرد. دراین روش، شرکت‌کنندگان پس از ثبت‌نام درچند مرحله مورد قضاوت داوران چهارگانه و مردم قرار می‌گیرند و برگزیدگان این برنامه در هرشهر به فینال مسابقات که در ستاد انتخابات کشور برگزار می‌شود، مسند. داوران استیج هم می‌توانند این افراد باشند. معاون اول رئیس‌جمهوری سابق یا یکی از اعضای کابینه‌های قبلی، نماینده صداوسیما، نماینده مطبوعات، نماینده وزارت ورزش و جوانان، نماینده سازمان سینمایی کشور، نماینده سیرک خلیل عقاب و افراد مشابه.
٥- آزمون هوش
یکی دیگر از روش‌های نوین درکاهش افراد مراجعه‌کننده برای ثبت‌نام به‌عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری، برگزاری آزمون هوش پیش از ثبت‌نام است. خیلی ازمراجعان درهمین آزمون حذف می‌شوند و به مرحله ثبت‌نام نمی‌رسند. تنها نگرانی موجود این است که با برگزاری این آزمون خیلی از سیاستمداران و رجل سیاسی کشور هم ممکن است از آن سربلند بیرون نیایند و آن وقت افتضاح شود.

سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور چقدر آسان شده؟


خبرگزاری ایسنا: ایران در چند سال اخیر ورود اتباع ۱۹۰ کشور را با صدور ویزای فرودگاهی با سه ماه اعتبار تسهیل کرده است، اما در مقابل چقدر شرایط سفر به خارج از کشور برای اتباع ایرانی تسهیل شده است؟

در آخرین رتبه‌بندی جهانی، ارزش و قدرت پاسپورت ایران همراه با کشورهای بنگلادش، نپال، لیبی، یمن و سودان در رتبه ۸۸ قرار گرفته است، شهروندان ایرانی به ۳۷ کشور دسترسی آسان‌تری دارند.

اتباع ایرانی درحال حاضر به کشورهای ارمنستان، اکوادور، گرجستان، هائیتی، میکرونزی، نیکاراگوئه، ترکیه و ونزوئلا بدون داشتن ویزا می‌توانند سفر کنند و برای سفر به کشورهای بولیوی، کامبوج، کیپ‌ورد، کومور، ساحل عاج، جیبوتی، دومینیکا، گینه بیسائو، کنیا، لائوس، لبنان، ماکائو، ماداگاسکار، مالزی، مالدیو، موریتانی، موزامبیک، نپال، پالائو، ساموآ، سیشل، سریلانکا، تاجیکستان، تانزانیا، تیمور-لسته، توگو، تووالو، اوگاندا، زیمبابوه باید ویزای هنگام ورود یا الکترونیکی و یا جواز الکترونیکی سفر دریافت کنند.

مرتضی رحمانی‌موحد ـ معاون گردشگری کشور ـ به عنوان متولی سفر در ایران در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که با توجه به اقدام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این سال‌ها برای اجرای رژیم لغو روادید ایران به انگیزه‌ی جذب گردشگران بیشتر، در مقابل برای تسهیل سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور و رفع موانع و فرایند پیچیده سفرهای توریستی اتباع کشورمان چه اقداماتی انجام داده و آیا با وزارت خارجه که قطع به یقین در این زمینه مسؤولیت بیشتری دارد، برنامه مشترکی داشته است؟ گفت: تسهیل صدور ویزا متفاوت از لغو رواید است. نظام تسهیل رواید معطوف به جذب گردشگر است که براساس سیاست‌های هر کشوری تنظیم می‌شود. فرضا کشوری می‌خواهد از ایران گردشگر بیشتری جذب کند، بنابراین دست به چنین سیاستی می‌زند و کاری هم به سیاست کشور مقابل ندارد، مثل روسیه که برای لغو ویزای گروهی گردشگران اقدام کرد.

وی افزود: در سیاست جذب گردشگر به ایران، تسهیل صدور روادید یک اصل اساسی به شمار می‌آید که تا کنون هم‌راستا با آن عمل شده است. صدور ویزای فرودگاهی با سه ماه اعتبار و راه‌اندازی ویزای الکترونیک از جمله اقدامات نظام جمهوری اسلامی ایران بود تا ویزا به عنوان عامل بازدارنده‌ی سفر به ایران محسوب نشود.

رحمانی‌موحد سپس اظهار کرد: اما در رژیم لغو روادید، نظام احترام متقابل به شهروندان در نظر است. این سیاست کاملا متوازن اتخاذ می‌شود. ما چگونه می‌توانیم به اتباع کشوری راحت اجازه ورود بدهیم، اما در مقابل اتباع ایرانی با مشقت به آن کشور سفر کنند و در فرایند سنگین دریافت ویزا گرفتار شود، روی همین اصل هم بود که لغو ویزا به قدم متقابل و اقدام مشترک منوط شده است.

معاون گردشگری تاکید کرد: سیاست و اهداف تسهیل ویزا از لغو روادید کاملا مجزا است و روی همان تعاریف برای تسهیل سفر شهروندان سایر کشورها به ایران اقدام شده است، قطعا وزارت خارجه برای حفظ شأن و جایگاه شهروندان ایرانی همچنان گذشته، تلاش می‌کند.

خودرو در کدام دولت متورم‌تر شد؟


روزنامه دنیای اقتصاد: این روزها و در شرایطی که کمتر از پنج هفته دیگر به انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم باقی مانده، بحث بر سر عملکرد اقتصادی دولت یازدهم و دولت‌های قبل از آن بالا گرفته و در این بین، «قیمت خودرو» نیز یکی از سوژه‌های داغ مقایسه‌ها به‌شمار می‌رود.
 
در این بین، بازار مقایسه قیمت خودرو در دولت‌های نهم و دهم با دولت یازدهم، داغ تر بوده و برخی معتقدند تورم خودروهای داخلی در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ (دوران دولت‌های نهم و دهم) بیشتر بوده و برخی نیز بر این باورند که قیمت‌ها در دوره دولت یازدهم (۹۲ تا ۹۶) تورم بیشتری داشته است.

در این شرایط، «دنیای‌اقتصاد» به سراغ آرشیو خود رفته تا مشخص شود قیمت خودروهای داخلی در ۱۲ سال گذشته (طی سال‌های ۸۴ تا ۹۶) چه تغییراتی داشته و در کدام دولت، تورم قیمتی در بازار خودرو بیشتر بوده است. ازآنجاکه دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد ۸ ساله بود و دولت فعلی نیز عمر چهارساله خود را می‌گذراند، طبعا منصفانه تر این است که قیمت خودروها را به‌صورت جداگانه و در سه دوره چهار ساله محاسبه کنیم، با این حال در متن گزارش به مقایسه دو دولت (نهم و دهم با یازدهم) می‌پردازیم، اما در اینفوگرافی مربوطه، تغییرات قیمتی را در سه دوره جداگانه (دولت نهم، دولت دهم و دولت یازدهم) بررسی می‌کنیم.

انفجار قیمت خودرو در دولت دهم

برای مقایسه قیمت‌ها، باید به تابستان ۸۴ برگردیم و به روزهایی که دولت نهم به ریاست محمود احمدی‌نژاد، سکان هدایت کشور را در دست گرفته بود. در آن روزها البته تنوعی که امروز در بازار خودرو وجود دارد، به چشم نمی‌آمد و خودروهای نسبتا محدودی در دسترس مشتریان قرار داشتند.

این در حالی بود که طی دولت نهم (دوره اول ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد) در کنار افزایش تنوع در بازار خودرو، قیمت خودروها نیز روندی صعودی به خود گرفتند. اوضاع به شکلی پیش رفت که تقریبا به جز پراید، دیگر هیچ خودرویی با قیمت زیر ۱۰ میلیون تومان قابل خرید نبود. در مجموع اگر نگاهی به بازار خودرو در سال ۸۴ بیندازیم، متوجه می‌شویم در آن دوران، خودروهایی مانند پراید، پژو ۴۰۵، پارس، ۲۰۶، سمند، ماکسیما، زانتیا، ورنا و رنو پی کی به عنوان محصولات داخلی در بازار به چشم می‌آمدند که جداول قیمت این خودروها در سال ۸۴ نشان می‌دهد نرخ آنها از سال ۸۴ تا ۹۲ (دولت‌های نهم و دهم) به طور متوسط تورمی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد را تجربه کرده است. به‌عبارت بهتر، قیمت انواع خودروهای داخلی از اواسط سال ۸۴ (آغاز ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد) تا اواسط سال ۹۲ (پایان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد)، دو تا بيش از سه برابر رشد را به خود می‌بیند.
 
در باب اینکه چرا قیمت خودرو در این هشت سال با چنین شدتی صعود کرده، دلایل مختلفی از سوی کارشناسان مطرح می‌شود که هر یک در جای خود جای نقد و بررسی دارد. در این بین، چند دلیل عمده برای افزایش قیمت خودرو در دوره هشت ساله ریاست‌جمهوری محمود‌احمدی‌نژاد از سوی کارشناسان برشمرده می‌شود که عبارتند از: «افت شدید تولید»، «بروز مشکلات مالی در صنعت خودرو»، «افزایش نرخ ارز» و «تحریم‌های بین‌المللی» که از سه تای آخر با نام کلی‌تر «رشد هزینه‌های تولید خودرو» یاد می‌شود. البته کارشناسان در حالت کلی تر نیز معتقدند رشد هزینه‌های تولید سبب شد تیراژ خودروها افت کند و با به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در بازار، قیمت‌ها روندی به شدت صعودی را به خود گرفت.

به گفته فعالان صنعت خودرو، افزایش نرخ ارز در دولت‌های نهم و دهم، یکی از عمده دلایل بالا رفتن قیمت خودروهای تولید داخل به‌شمار می‌رود، هرچند البته تحریم‌های بین‌المللی نیز در جای خود تاثیری غیر‌قابل انکار بر بالا رفتن هزینه تولید خودرو گذاشت. تحریم‌ها علاوه‌بر اینکه سبب شدند خودروسازان بزرگ از ایران بروند و نقل و انتقال پول بسیار سخت و محدود شود، کلی هزینه روی دست خودروسازان گذاشتند چون آنها مجبور بودند قطعات موردنیاز خود را از طریق واسطه‌ها و با قیمتی بیش از نرخ واقعی تامین کنند. تمامی اینها در مجموع سبب شده‌اند تا قیمت خودرو از سال ۸۴ تا ۹۲ رشدی خارج از تصور را تجربه کند و قدرت خرید مشتریان نیز سال به سال کمتر شود. اما برای آنکه مشخص شود قیمت خودروهای داخلی چه تغییراتی را در طول ۸ سال اداره کشور توسط دولت‌های نهم و دهم، به خود دیده، نگاهی می‌اندازیم به جزئیات قیمتی خودروها، تا تورم شدید بازار خودرو در این دوران، کاملا به چشم بیاید.

طبق جداول قیمتی موجود، در اواسط سال ۸۴، قیمت پراید ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده، اما در پایان دولت دهم (تابستان ۹۲) برای خرید این خودرو باید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه می‌شد. این یعنی قيمت پراید در طول دولت‌های نهم و دهم، حدودا دو و نیم برابر شده است. از پراید که بگذریم، پژو ۴۰۵ نیز افزایش قیمتی حدودا ۳/ ۲ برابری را از سال ۸۴ تا ۹۲ داشته است. این خودرو در تابستان ۸۴ با قیمتی حدود ۱۲ میلیون تومان به فروش می‌رسید، اما مشتریان در تابستان ۹۲ باید ۲۷ میلیون تومان برای خرید این محصول می‌پرداختند. پژو پارس فول هم که در سال ۸۴ نزدیک به ۱۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، قیمت آن در تابستان ۹۲ به ۳۵ میلیون تومان رسید. با این حساب، قیمت پژوپارس از آغاز دولت احمدی‌نژاد تا پایان دولت او، دو برابر رشد کرد. اما از وانت پیکان هم بشنویم؛ خودرویی که بازمانده‌ای از پیکان به‌شمار می‌رود و در مقایسه با سال ۸۴ قیمت آن ۸/ ۲ برابر افزایش را به خود می‌بیند. وانت پیکان در تابستان ۹۲ حدود ۱۴ میلیون تومان قیمت داشت حال آنکه ۸ سال قبل تر، تنها پنج میلیون تومان به فروش می‌رسید.

دیگر وانت معروف در ایران؛ یعنی وانت نیسان آبی هم در این هشت سال موردنظر، رشد قیمت زیادی را تجربه کرده و در حالی که تابستان ۸۴ فقط هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشت، در پایان دولت دهم خودرویی ۲۶ میلیونی به حساب می‌آمد. در واقع قیمت وانت نیسان در دولت محمود احمدی‌نژاد سه برابر شده است. از وانت نیسان بگذریم و به سراغ سواری‌های نیسان برویم و معروف ترین آنها یعنی ماکسیما. این محصول که دیگر در پارس خودرو به تولید نمی‌رسد افزایشی قیمتی بیش از سه برابر را در مجموع دولت‌های نهم و دهم تجربه کرد، به نحوی که قیمت آن از ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سال ۸۴ به حدود ۱۱۶ میلیون تومان در تابستان ۹۲ رسید. اما به سراغ پژو ۲۰۶‌‌ها برویم و ببینیم آنها چه تغییرات قیمتی در هشت سال مربوط به دولت‌های نهم و دهم داشته اند. طبق جداول موجود، مشتریان می‌توانستند پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را در تابستان ۸۴ با قیمتی حدود ۱۰ میلیون تومان خریداری کنند، اما در تابستان ۹۲ باید ۳۵ میلیون می‌پرداختند تا بتوانند پشت فرمان این خودرو بنشینند. با این حساب، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در طول دولت‌های نهم و دهم سه و نیم برابر شده است.
 
همچنین تیپ ۵ پژو ۲۰۶ نیز که در سال ۹۲ قیمتی برابر با ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داشت، هشت سال قبل تر ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسید. با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود قيمت ۲۰۶ تیپ ۵ در دولت احمدی‌نژاد بیش از سه برابر شده است. از سوی دیگر قیمت مدل اتومات پژو ۲۰۶ نیز در این هشت سال موردنظر ۷/ ۳ برابر رشد را به خود می‌بیند که در بین خودروهای مورد بررسی بیشترین تورم را داراست. در واقع ۲۰۶ اتومات را باید متورم ترین خودرو داخلی در دولت محمود احمدی‌نژاد دانست. این محصول در آغازین روزهای دولت نهم قیمتی برابر با ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داشت، اما در تابستان ۹۲ باید حدود ۵۱ میلیون تومان برای خرید آن هزینه می‌شد.

پژو ۲۰۶ تا سال ۹۰ جزو پرتیراژترین خودروهای داخلی به‌شمار می‌رفت، اما از سال ۹۱ و پس از قطع ارتباط پژو با ایران خودرو، تولید آن به شدت کاهش یافت و قیمتش شدیدا بالا رفت. از ۲۰۶ هم رد شویم و نگاهی بیندازیم به تغییرات قیمت سمند. این خودرو را در تابستان سال ۸۴ و در مدل LX می‌شد با قیمتی حدود ۱۳ میلیون تومان خریداری کرد، با این حال هشت سال بعد قیمت آن بیش دو برابر رشد کرد و به ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. اما با توجه به آنکه تندر-۹۰ در سال ۸۶ وارد بازار ایران شد، ملاک مقایسه تغییرات قیمتی این محصول را سال موردنظر لحاظ می‌کنیم. این خودرو در سال ۸۶ و در مدل فول خود یعنی E2، قیمتی برابر با ۱۴ میلیون تومان داشته اما در پایان دولت دهم (شش سال بعد)، قیمت آن به ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. با این حساب، تندر-۹۰ حدود ۱۵۴ درصد رشد قیمتی را طی دولت‌های نهم و دهم تجربه کرده است.

تغییرات قیمت خودرو در دولت یازدهم

اما به سراغ دولت یازدهم بیاییم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی در این دولت چه تغییراتی را طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶ تجربه کرد. ازآنجاکه به احتمال بسیار زیاد و به دلایلی از جمله رکود بازار و در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری، قیمت خودرو تا پایان دولت فعلی تغییر خاصی را به خود نخواهد دید، می‌توان قیمت‌های فعلی را ملاک مقایسه با چهار سال پیش به حساب آورد.

جداول قیمتی نشان می‌دهند در تابستان ۹۲، قیمت پراید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده، با این حال هم اکنون این خودرو قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دارد. بنابراین پراید در دولت حسن روحانی حدود ۲۸ درصد رشد کرده است. همچنین پژو ۴۰۵ که برای خرید آن در تابستان ۹۲ باید ۲۷ میلیون تومان هزینه می‌شد، هم اکنون قیمتی برابر با ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این یعنی حدود ۱۳ درصد به قیمت این محصول در طول دولت یازدهم اضافه شده است. اما قیمت پژو پارس فول نیز از ۳۵ میلیون تومان سال ۹۲ به بیش از ۳۹ میلیون تومان رسیده و با این حساب نزدیک به ۵/ ۱۱ درصد افزایش قیمت نصیب این خودرو در دولت یازدهم شده است.
 
از بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز خبر می‌رسد که این محصول در طول دولت یازدهم، کمتر از سه درصد افزایش قیمت داشته، چه آنکه قیمت آن از ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. از سوی دیگر اما قیمت سمند مدل LX که در تابستان ۹۲ حدود ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده، هم اکنون نزدیک به ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. با این حساب، قیمت سمند تورمی حدودا ۱۱ درصدی را طی دولت یازدهم به خود می‌بیند.اما تندر-۹۰ نیز در مدل فول خود یعنی E2 قیمتی برابر با ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در تابستان ۹۲ داشته است، حال آنکه هم اکنون برای خرید آن باید ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه کرد. با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود تندر-۹۰ طی دولت یازدهم، حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است.

چگونه بک – آپ بگیریم؟


مجله همشهری دانستنیها – سحر ملک پور: انواع گجت های ما شامل فایل هایی هستند که به هیچ وجه نمی خواهیم آنها را از دست دهیم. این اطلاعات چه اسناد مربوط به کارمان باشد، چه فیلم مورد علاقه مان و چه عکسی باشد که بسیار دوستش داریم، به هر حال همه ما می خواهیم این فایل ها صحیح و سالم باقی بمانند. عجیب اینجاست که بیشتر آدم ها احتیاط لازم را در برابر از دست دادن چنین فایل هایی انجام نمی دهند.

حادثه خبر نمی کند، پس اگر یک یاز این وسایل بشکند یا آسیبی جبران ناپذیر ببیند، ممکن است در وضعیت غم انگیز و اسفناکی قرار بگیرید و هر کاری بکنید تا اطلاعات مورد نیاز خود را برگردانید، منتظر نمانید وضعیت خیلی وخیم شود. پیشگیری کنید و سری به دنیای فایل های پشتیبان گیری شده بزنید.

باید گفت اگرچه این کار هیجان انگیز و سرگرم کننده نیست، اما پشتیبان گیری از فایل ها یکی از آسان ترین راه ها برای حفاظت از اطلاعات تان است، هر چند بسیاری از کاربران این فرآیند ساده را نادیده می گیرند. این شیوه ای نیست که فقط برای کامپیوترهای رومیزی مناسب باشد.

 
 چگونه بک – آپ بگیریم؟
 
این روزها اپ هایی در دسترس هستند که به کمک شان می توانید از فایل های موجود در گوشی ها و تلویزیون های هوشمند خود هم پشتیبان بگیرید. از اینها گذشته، حالا حتی کنسول های بازی هم قادرند از چیزهایی که ذخیره شان کرده اید پشتیبان بگیرند. می خواهید وضعیت مدیریت فایل های خود را بهتر کنید؟ وقت آن رسیده تا پشتیبان گیری را شروع کنید.

جایگزین پیدا کنید
پشتیبان گیری را شروع کنید

نمی توان به اندازه کافی بر اهمیت این موضوع تاکید کرد اما هر کسی که وسیله ای الکترونیکی در اختیار دارد، باید از اطلاعات موجود در آن پشتیبان بگیرد تا اگر مشکلی پیش آمد بتواند از آن استفاده کند. در حال حاضر می توان روی یک سرور ابری آنلاین یا قسمتی از یک هارد اکسترنال از فایل ها پشتیبان گرفت و شاید هیچ جایگزین ساده تری برای کپی گرفتن از فایل های مهم تان وجود نداشته باشد.

به علت اهمیت بالای پشتیبان گیری از اطلاعات، اکنون بیش از هر زمان دیگری گزینه های مختلف بر اساس نیاز و بودجه در اختیار کاربران قرار دارد. وقتی اولین قدم ها را در دنیای پشتیبان گیری فایل ها بردارید، شاید به این فکر بیفتید که کار خسته کننده ای است. باید یادآوری کرد که پیشرفت در این حوزه به این معنی است که بسیاری از این سرویس ها اکنون به صورت خودکار پشتیبان گیری را برای تان انجام می دهند، پس در حالی که دستگاه هایی مانند کابل «میم» (Meem) می توانند به صورت خودکار پشتیبان بگیرند، شما می توانید استراحت کنید.

 
چگونه بک – آپ بگیریم؟

اگر ترجیح می دهید خودتان پشتیبان بگیرید، پس باید مطمئن باشید که این کار ر به طور منظم انجام می دهید. کسانی که چندین دستگاه مختلف دارند، باید ماهی یک بار پشتیبان بگیرند اما اگر کل زندگی تان را درون یک وسیله ذخیره کرده اید، هفته ای یک بار پشتیبان گرفتن اهمیت بالایی دارد. پشتیبان گرفتن از اطلاعات تان یکی از مهم ترین بخش های زندگی دیجیتال شماست، پس مطمئن شوید که آن را به درستی انجام می دهید.

 

نرم افزار

اپ هایی برای پشتیبان گیری خودکار

۱٫ ماشین زمان


Time Machine

این نرم افزار کاربردی برای پشتیبان گرفتن توسط «اپل» طراحی شده است و می توانید به کمک آن از فایل های خود روی یک هارد درایو خارجی پشتیبان بگیرید. پس اگر دستگاه کاربر  دچار نقصی شود، کاربر می تواند فایل های خود را بازیابی کند و وضعیت دستگاهش را به حالت های قبلی برگرداند.
 
چگونه بک – آپ بگیریم؟

* قیمت: رایگان
* apple.com

 

۲٫ پشتیبان گیری خودکار در کامپیوتر شخصی

Crash Plan

این برنامه می تواند در پس زمینه کامپیوترهای شخصی اجرا شود و به طور خودکار از هر فایلی که در فهرست پشتیبان گیری آن قرار دارد، پشتیبان تهیه کند. نکته مثبت این که نرم افزار «کرش پلن» می تواند همزمان با چند درگاه یو اس بی کار کند.

* قیمت: ۲۵۰ هزار تومان
* crashplan.com
 

۳٫ اپ کوچولو بسازید

IFTTT

این اپ به صورت خودکار فعالیت می کند و به کاربران این اجازه را می دهد تا اپلت های (اپ های کوچک با عملکردهای به خصوص) بسازند که ویژگی های مختلف گوشی مختلف گوشی های هوشمند را خودکار کنند. IFTTT خود را با حساب کاربری کلود (Cloud) خود مرتبط کنید و اجازه دهید تا اپلت ساخته شده کار را برای تان انجام دهد.

* قیمت: رایگان
* ifttt.com
 


کدام ذخیره سازی ابری برای شما مناسب است؟

ذخیره سازی ابری خیلی سریع به یکی از آسان ترین راه ها برای پشتیبان گیری ایمن فایل ها در میان کاربران تبدیل شده است اما همان طور که در مورد دیگر تکنولوژی های نوپای دیگر هم اتفاق می افتد، تصورات غلط زیادی در این باره وجود دارد. اول این که ذخیره سازی ابری به اندازه پشتیبان گیری با هر سخت افزار دیگری ایمن و خصوصی است. بیشتر سرویس های ذخیره سازی ابری، فضایی رمزنگاری شده و ایمن را به کاربران شان عرضه می کنند؛ فضایی که به کمک کلمه عبور و سیستم تایید هویت دو مرحله ای از آن حفاظت می شود.

می توانید این فضا را به هر میزان که دل تان می خواهد ایمن کنید و این قابلیت واقعا به خودتان بستگی دارد. بعضی افراد فکر می کنند فایل های ذخیره شده در فضای ابری در نهایت از بین می روند و ناپدید می شوند اما این امر اصلا درست نیست. آن فایل ها تا هر زمان که بخواهید در فضای ابری باقی می ماند و مزیت های وجود آنلاین فایل ها این است که می توانید از طریق هر گوشی هوشمند، لپ تاپ یا هر دستگاه سازگار دیگری، در هر زمان که بخواهید به آنها دسترسی داشته باشید.

اما مسئله مهم این است که از سرویس های ابری شناخته شده برای ذخیره سازی فایل های خود استفاده کنید چون عده ای از هکرها نمونه های مشابه برندهای موفق را ایجاد می کنند تا اطلاعات کاربران را بدزدند. مناسب ترین سرویس دهنده فضای ابری را انتخاب کنید تا فایل های آنلاین شما کاملا امن بماند.

Google Photos

برای بارگذاری تعداد  زیادی عکس به جز «گوگل فوتو» سراغ چیز دیگری نروید. نه تنها به کاربران این اپ فضای نامحدود ذخیره سازی تعلق می گیرد بلکه بخش ویرایش آن امکان شخصی سازی عکس های بارگذاری شده کاربر را فراهم می کند.

 
 چگونه بک – آپ بگیریم؟
* کاربرد: بارگذاری عکس در مقیاس بزرگ
 

SpiderOak

«SpiderOak» خط مشی و سیاسی «آگاهی صفر» را در پیش گرفته است به این معنی که سرویس دهنده از فایل های بارگذاری شده هیچ اطلاعی نخواهد داشت. به این ترتیب تمامی فایل های بارگذاری شده باید مسیر رمزگذاری را طی کنند.

* کاربرد: فایل ها و پوشه های حساس
 

Tapiriik

«Tapiriik» تمامی فعالیت های مربوط به تناسب اندام تان را با همه اپ های عمده و اصلی تناسب اندام بازار هماهنگ می کند. می توانید همه آنها را ببینید، اندازه گیری کنید و با نرم افزار Tapiriik خود مقایسه کنید.

 
* کاربرد: اطلاعات تناسب اندام
 

My Mlusic Cloud

این سرویس با در اختیار گذاشتن ذخیره سازی نامحدود و رایگان به کاربر اجازه می دهد تا موسیقی مورد نظرش را بارگذاری کند و آن را در تمامی دستگاه های الکترونیکی خود همگام سازی کند. این روش روی بسیاری از دستگاه ها مانند تلفن و کامپیوتر شخصی عملی است.

 
 چگونه بک – آپ بگیریم؟
* کاربرد: مجموعه موسیقی شما
 

Degoo

این اپ فضای عظیم ذخیره سازی ابری رایگان با حجم ۱۰۰ گیگابایت عرضه می کند. اگر هم مشکلی با پرداخت هزینه ندارید می توانید روی یک فضای دو هزار گیگابایتی حساب کنید. این اپ قابلیت های مناسبی برای بارگذاری انواع فیلم و ویدئو، به صورت مستقل دارد و دقیقا برای همین کار طراحی شده است.

* کاربرد: بارگذاری فیلم
 

Unclouded

اپ «unclouded» به کاربران این امکان را می دهد که به تمامی حساب های ابری خود متصل شوند و آنها را بررسی کنند. با استفاده از این اپ می توانید فایل های خود را اسکن کنید. فایل های تکراری را بیابید، پوشه ها را از بین حساب های مشخص همگام سازی و دانلودها را مدیریت کنید.

* کاربرد: مدیریت حساب های ابری

کمبود این ویتامین ها اشتها را افزایش میدهد!


وب‌سایت سلامت نیوز: اینطور ثابت شده که کمبود برخی مواد مغذی در بدن منجر به افزایش اشتها و میل به زیاده خوری در افراد می شود.

شاید برای کنترل هوس غذا خوردن و جلوگیری از پرخوری نیاز به دریافت برخی مکمل های غذایی داشته باشید. در اینجا ۶ کمبود تغذیه ای که منجر به افزایش اشتها و هوس در شما می شود، معرفی شده است:

 
 کمبود این ویتامین ها اشتها را افزایش میدهد!
کمبود ویتامین ب: تحقیقات نشان می دهد که این ویتامین نقش مهمی در مدیریت استرس و افسردگی ایفا می کند. به طور خلاصه مصرف این ویتامین منجر به بهبود خلق و خوی و افزایش احساس خوب خواهد شد. هنگامی که شما به اندازه کافی ویتامین ب دریافت نمی کنید، به احتمال زیاد استرس و در نتیجه آن و میل به مصرف تنقلات و پرخوری در شما تقویت می شود. لازم است بدانید ویتامین ب در زرده تخم مرغ، سیب زمینی، آووکادو، گوشت، سبزیجات تیره رنگ و ماهی قزل آلا به وفور وجود دارد.

کمبود منیزیم: با توجه به تحقیقات، کمبود منیزیم، منجر به تقویت میل به خوردن شکلات می شود. توجه داشته باشید که مصرف قند و افزایش استرس می تواند سطح منیزیم بدن را کاهش دهد. سیب زمینی، دانه ها، لبنیات، کلم بروکلی و … منابع بزرگ منیزیم هستند.

کمبود کلسیم: اگر شما دچار کمبود منیزیم هستید، به احتمال زیاد فقر کلسیم را نیز تجربه می کنید. کمبود کلسیم معمولا باعث میل به مصرف شکل و نمک می شود. به غیر از لبنیات، می توانید کلسیم را از راه مصرف کلم، ماهی آزاد، ماهی ساردین، دانه چیا و کنجد به دست بیاورید.

فقر آهن: تعجبی ندارد اگر در دوران قاعدگی، زنان دچار اشتیاق شدید به خوردن استیک یا برگر شوند. کمبود آهن در بین زنان بخصوص قبل از یائسگی شایع است. همچنین گیاه خواران نیز در معرض این کمبود هستند. کمبود آهن، میل زیاد به خوردن گوشت را افزایش می دهد. با خوردن گوشت، ماکیان و ماهی، مقادیر قابل توجهی از آهن مورد نیاز بدن تامین می شود.

 
منابع گیاهی آهن، جذب خوبی در بدن ندارند اما اگر می خواهید از آنها استفاده کنید بهتر است میوه های خشک، تخم کدو، حبوبات و غذاهای غنی شده را وارد رژیم غذایی تان نمایید. بهتر است همراه آهن، حتما ویتامین ث مصرف کنید تا جذب آن سریعتر و بهتر باشد.

کمبود امگا۳: کمبود این اسید چرب ضروری باعث هوس پنیر می‌شود. نوعEPAوDHAامگا ۳ که بهترین نوع محسوب می‌ شوند، برای مقابله با هوس پنیر مناسب هستند. امگا ۳در ماهی ‌های روغنی مانند سالمون، ساردین و کنسرو تن ماهی وجود دارد. تخم مرغ، گردو، و دانه های کتان نیز حاوی مقادیر زیادی امگا ۳ هستند.

کمبود روی: سطح این ماده معدنی در افراد مسن و افرادی که دچار استرس هستند، پایین است. کمبود روی نقش مهمی در هوس خوردن ندارد؛ اما روی حس چشایی تاثیر می‌گذارد و باعث می‌ شود شکر و نمک بیشتری در غذاهای خود استفاده کنید. برای تامین این ماده معدنی مواد غذایی همچون جگر، گوشت مرغ، تخم ‌مرغ، لوبیا سبز و مغز میوه بخورید.

نقش رسانه‌ها در کمدی کردن فضای انتخابات


خبرگزاری ایسنا: در چند روز گذشته بسیاری از خود من پرسیده‌اند آیا رسانه‌ها باید هر چیزی را از ستاد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مخابره کنند؟ مثلا اگر یک نفر بیمار روانی با مایو در ستاد انتخابات حاضر شد عکاسان خبری باید عکس را او را مخابره کنند؟ آیا چون در قانون ذکر نشده است که حضور با مایو در ستاد انتخابات ممنوع است، باید خبر حضور یک مایویی را هم مخابره کنیم؟

رضا ساکی – روزنامه‌نگار و طنزنویس در مطلبی متناسب با حال و هوای این روزها که با ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از هر طیف فکری، گروه سنی و سطح تحصیلاتی همراه است، ضمن طرح این پرسش‌ها، در ادامه چنین نوشته است:

«راستش را بخواهید این حجم از ابتذال را خود آن رسانه‌ها ایجاد کردند. رسانه‌هایی که برای همان آدم‌های غیررجل غیرسیاسی و مایوپوش به ستاد انتخابات آمده بودند. همان‌ها که نان‌شان در مصاحبه کردن با کراواتی، تریاکی، خشخاشی، بچه، محصل، معترض، مستاجر و … است. یعنی اگر در همان روز اول کسی این آدم‌های فله را نمی‌دید و عکس و خبرشان را منتشر نمی‌کرد در روزهای بعدی کار به اینجا نمی‌کشید که یک نفر بیاید جلوی عکاس‌ها مو تکان بدهد و یک نفر بازو بگیرد.

در این چند روز ویدیوهای بی‌شماری منتشر شد که در آن ویدئوها صدای شبه‌خبرنگارانی را می‌شنویم که به فلان ثبت‌نام‌کننده التماس می‌کنند که یک بار دیگر پشتک بزند یا انگلیسی حرف بزند یا موهایش را تکان بدهد تا آنها عکس و فیلم‌شان را بگیرند. این مقدار از التماس نشان از وظیفه‌ای دارد که صاحب رسانه، یعنی مدیرمسئول و سردبیر به عهده آنها گذاشته‌اند. وظیفه‌ای که خلاصه آن این است: برو حاشیه بگیر!

این رسانه‌های زرد، این رسانه‌های اینستاگرامی، این رسانه‌های تک‌نفره و چندنفره و این شبه‌رسانه‌ها در این پنج روز خوراک خوبی برای خود پختند و برداشت خوبی از محصول کردند. این رسانه‌ها فضایی ساختند که صدای همه را درآورد اما برای خودشان عالی بود.

این رسانه‌ها در ادامه هم به دنبال خوراک زرد هستند و فضای انتخابات را غیرجدی و کمیک روایت خواهند کرد و این روایت کمیک از روند انتخابات صدمه جدی به انتخاب مردم خواهد زد. چون فضای کمدی ممکن است خروجی کمدی هم داشته باشد.

این فضای کمیک رسانه‌های رسمی و جدی را قیچی می‌کند. رسانه‌های رسمی نمی‌خواهند در دام ابتذال ثبت‌نام‌کنندگانی بیفتند که طرح مسکن دلباز، آزادی تریاک و یارانه ۱۵ میلیون تومانی را پیشنهاد می‌کنند اما از سویی دیگر فشار و نیاز مخاطب را حس می‌کنند که علاقه به حواشی ثبت‌نام‌ دارد.

سختی کار رسانه‌های رسمی به همین چند نکته ختم نمی‌شود. از روز دوم ثبت‌نام و وقتی که واقعا شور قضیه درآمد، برخی ارگان‌ها و نهادها از رسانه‌ها می‌خواستند که قضیه را فرهنگ‌سازی و مدیریت کنند. جالب است که ارگان قانون‌گذار که به‌راحتی و با یک قانون می‌توانست جلوی این کار را بگیرد، از رسانه انتظار معجزه و مدیریت فضای کمدی ثبت‌نام را دارد؛ فضایی که رسانه‌ رسمی نه آغازکننده آن بوده است و نه ذاتا می‌تواند جهت آن را عوض کند.

در روزهای پیش رو رسانه‌ها زرد به دنبال خوراک زرد خواهند بود و اگر خبر زرد پیدا کنند خبر زرد می‌سازند و فضای انتخابات را همچنان غیرجدی و کمیک روایت می‌کنند، که این روایت کمیک از روند انتخابات صدمه جدی به انتخاب مردم خواهد زد. چون فضای کمدی ممکن است خروجی کمدی هم داشته باشد.»

با این ترفندهای آرایشی، جوان تر شوید


برترین ها: مراقبت از بدن و ذهن کاری است که باید در اولویت زندگی تان قرار دهید. انجام این کارها شما را جوان تر و شاداب تر از قبل می سازد. اما راه دیگری که می توانید سن تان را کمتر از آنچه هست نشان دهید، استفاده از لوازم آرایش است. 
 
 با این ترفندهای آرایشی، جوان تر شوید
 
این سوال برای بسیاری از خانم ها پیش می آید که چگونه آرایش کنند تا جوان تر از قبل به چشم آیند؟ علاوه بر نوشیدن آب زیاد و پرهیز از مواد روغنی، قندی و فست فودها، شما می توانید به کمک نکات آرایشی که در اینجا برایتان آورده ایم، جوان تر از قبل به نظر رسید.
 
از اکلیل استفاده نکنید
 
حتما شما هم متوجه شدید که اکلیل ها پس از مدتی روی خطوط صورت تان جمع می شوند، در نتیجه چین و چروک ها را تشدید می کنند. در واقع، ما اکلیل را به نوجوانان پیشنهاد می کنیم. به همین دلیل اگر بالای ۳۰ سال سن دارید از اکلیل برای آرایش صورت تان استفاده نکنید زیرا دیگران نیز به این که شما سعی در جوان تر نشان دادن خودتان دارید، پی خواهند برد.
 
 از آرایش روشن استفاده کنید
 
آرایش رنگ روشن یکی از ساده ترین راهها برای جوان ساختن چهره شماست. بنابراین کرم پودری به رنگ روشن مایل به صورتی را بر پوست تان بزنید. سعی کنید کرم پودری که استفاده می کنید از برندی خوب و معتبر باشد تا بتواند چین و چروک های صورت تان را به خوبی پوشش دهد. شاید قیمت آنها به نسبت بالا باشد اما ارزش زیبایی و سلامت پوست شما را خواهد داشت. 
 
مژه های خود را فر کنید
 
یکی دیگر از کارهای ساده ای که نه تنها هزینه ای ندارد بلکه شما را جوان تر و شاداب تر نیز نشان می دهد، فر کردن مژه هاست. هر روز که از خواب بیدار می شوید، به کمک یک فر مژه، مژه هایتان را حالت دهید. با این کار چشم های شما درشت تر و روشن تر از قبل به چشم می آید که نشانه ای از جوانی است. فر مژه را تا جایی که می توانید به پلک هایتان نزدیک کنید، سپس آن را ۱۵ ثانیه نگه دارید. فقط حواستان باشد که به پوست اطراف آن آسیب نرساند.
 
 با این ترفندهای آرایشی، جوان تر شوید
 
خط چشم سفید
 
به جای استفاده از خط چشم سیاه، این بار خط چشم سفید را بردارید و روی چشمان تان بکشید.  با این عمل، چشم های شما روشن تر و درشت تر و به تبع جوان تر از قبل به نظر می آید.
 
ابروهایتان را پهن کنید
 
ابروهای باریک از مد افتاده اند و بدتر از آن سن شما را بیشتر از حدی که هستید، نشان می دهند. اما برعکس، ابروهای پهن و پرپشت چهره شما را شاداب و جوان تر می سازد. البته ابروها به مرور زمان باریک تر و کم پشت تر می شوند، این جای نگرانی ندارد اما شما می توانید به کمک لوازم آرایش به آنها شکل دهید.
 
از مرطوب کننده ها استفاده کنید
 
قبل از آرایش صورت، از مرطوب کننده استفاده کنید. بگذارید که کرم در پوست تان نفوذ کند، سپس آرایش کنید. اگر مرطوب کننده تان حاوی صد آفتاب نیز باشد، بهتر است. شما همیشه باید از پوست تان در مقابل آفتاب محافظت کنید. حداقل SPF موجود در کرم تان نیز باید ۱۵ باشد. اما کار شما به همین جا ختم نمی شود. سعی کنید از محصولات آرایشی که خود حاوی مرطوب کننده هستند، استفاده کنید. این محصولات شامل کرم پودر، رژ و خط لب است که خطوط صورت تان را محو می کنند و در نتیجه شما را جوان تر از قبل نشان می دهند. 
 
 با این ترفندهای آرایشی، جوان تر شوید
 
از آنجا که لب یکی از اصلی ترین بخش هایی است که سن شما را نشان می دهد، به همین خاطر سعی کنید که همیشه آنها را مرطوب نگه دارید.
 
رژ گونه بزنید
 
کمی رژ گونه روی گونه هایتان، صورت شما را شاداب تر نشان خواهد داد. شاید به ذهن تان هم نرسد اما رژ گونه به طور چشمگیری بر جوان تر نشان دادن شما موثر است. 
 
از خط لب استفاده کنید
 
قبل از این که از رژ لب استفاده کنید، خط لب بکشید. حواستان باشد که خطی لب تان درست همرنگ رژتان باشد. با این کار لب هایی درشت تر و پر پشت تر پیدا خواهید کرد. به علاوه، خط لب به عنوان یک محافظ عمل کرده و از بیرون زدن رژ لب تان نیز جلوگیری می کند. در نهایت، خط لب شما را فردی جذاب، مرتب و جوان نشان می دهد.

مكان و زمان تشييع پيكر عارف لرستانی تغيير كرد


جام جم آنلاین: محل تشییع پیکر مرحوم عارف لرستانی تغییر کرد.
 
مراسم تشییع و وداع با پیکر هنرمند فقید مرحوم عارف لرستانی به ساعت ١١ روز یکشنبه ٢٧ فروردین ماه از مقابل تالار وحدت تغییر یافت.
 
پبشتر اعلام شده بود که مراسم تشییع از مسجد بلال صدا و سیما صورت خواهد گرفت.
 
این بازیگر فقید کشورمان صبح روز گذشته به دلیل ایست قلبی در سن ۴۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

«عارف لرستانی» (متولد ۱۵ بهمن ۱۳۵۰) در کرمانشاه، بازیگر تئاتر و تلویزیون ایران بود. او با مجموعه «جنگ ۷۷» به کارگردانی مهران مدیری پا به عرصه بازیگری گذاشت و پس از آن در چندین مجموعه دیگر از جمله «قهوه تلخ» با او همکاری کرد.

از جمله آثار تلویزیونی این بازیگر فقید می‌توان به «در حاشیه»، «کوچه مروارید»، «شوخی کردم»، «ویلای من» و «مرد دوهزار چهره» اشاره کرد.

او همچنین در فیلم‌های سینمایی «شام عروسی» (۱۳۸۴)، «انتخاب»، (۱۳۸۳)، «معادله» (۱۳۸۲) و «مانی و ندا» (۱۳۷۹) بازی کرده است. 

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز