لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
خانه » دسته‌بندی نشده » ۴ نمونه خاص و جالب از هواپیمای بویینگ ۷۴۷

۴ نمونه خاص و جالب از هواپیمای بویینگ ۷۴۷

[ad_1]

وب‌سایت تک شات – محمد خان بیگی: “ملکه آسمان ها” نخستین بار پس از پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز آزمون های ایمنی، در سال ۱۹۷۰ به پرواز درآمد. این هواپیمای غول پیکر مسافربری طی دهه هایی که از عمر آن می گذرد کارنامه ای درخشان از خود به جا گذاشته و تاکنون بیش از ۱۵۰۰ فروند از آن برای کاربری های مسافربری ،بابری، نظامی و علمی ساخته شده است. در ادامه نگاهی به برخی از کاربری های جالب هواپیمای بویینگ ۷۴۷ خواهیم داشت.

دریم لیفتر

هواپیمای بویینگ ۷۴۷ دریم لیفتر که با نام هواپیمای برابری برای کالاهای بزرگ نیز شناخته می شود در واقع نوعی از مدل ۴۰۰-۷۴۷ است که تغییرات زیادی در آن انجام شده است. این هواپیمای پهن پیکر به طور انحصاری توسط بویینگ برای جابجایی قطعات لازم برای ساخت هواپیمای ۷۸۷ دریم لاینر بین کارخانه های این شرکت در مناطق مختلف استفاده می شود. طولانی ترین بدنه برای حمل بار در میان هواپیماهای مختلف در دنیا متعلق به این هواپیما است.
 

آشنایی با چهار کاربری جالب هواپیمای بویینگ 747
 

سوفیا

هواپیمای بویینگ ۷۴۷ سوفیا در واقع یک ۷۴۷ از نوع SP است که از آن برای حمل یک تلسکوپ به طول دو و نیم متر و انجام آزمایش های مادون قرمز در جو زمین استفاده می شود. این هواپیما که محصول مشترکی بین ناسا و مرکز فضانوردی DLR در آلمان است در استراتوسفر و ارتفاع ۱۲ هزار متری از سطح زمین پرواز می کند. هدف از این پروژه، مطالعه روی چگونگی شکل گیری ستاره ها و بررسی احتمال وجود موجودات فرازمینی است.

آشنایی با چهار کاربری جالب هواپیمای بویینگ 747


 
نگهبان شب

چهار فروند از هواپیماهای بویینگ ۷۴۷ سری ۲۰۰Bs با تغییراتی که از سوی ارتش آمریکا در سال ۱۹۷۴ روی آنها ایجاد شده، دارای قطعات و مدارهای الکترونیکی هستند که در صورت برخورد امواج ناشی از انفجارهای اتمی با آنها همچنان به کار خود ادامه می دهند. به همین علت است که این چهار هواپیما هنوز از ابزارهای آنالوگ استفاده می کنند. این هواپیماها دارای قابلیت شلیک به اهداف نیز هستند و سه کابین پروازی در آنها تعبیه شده است. تیم پرواز این هواپیما حداکثر ۱۱۲ نفر است و با قابلیت سوخت گیری در آسمان، می تواند در شرایط جنگی تا یک هفته در آسمان پرواز کند.

 آشنایی با چهار کاربری جالب هواپیمای بویینگ 747


حمل کننده شاتل فضایی

ناسا دو فروند ۷۴۷ را برای انتقال شاتل های فضایی خود به پایگاه فضایی کندی تغییر کاربری داده است. این هواپیماها در سال ۱۹۷۷ شروع به کار کردند و در سال ۲۰۱۲ بازنشسته شدند. نخستین فروند از این دو، SCA 905 نام داشت که شاتل فضایی اینترپرایز را در میانه راه به سوی فضا در آسمان رها کرده بود تا به طور مستقل به راه خود ادامه دهد.

 آشنایی با چهار کاربری جالب هواپیمای بویینگ 747

[ad_2]

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز