رهبران اروپایی ترکیه را منزوی می‎کنند؟

admin دسته‌بندی نشده

[ad_1]

خبرگزاری میزان: مناسبات ترکیه با کشورهای اروپایی از جمله هلند و دانمارک در پی مخالفت رهبران اروپا با ورود وزیران ترکیه به این قاره ابعاد جدید به خود گرفته است.
 

نخست وزیر دانمارک پیشنهاد کرد برنامه سفر بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه به این کشور به تعویق انداخته شود و دلیل آن را مناقشه میان ترکیه و هلند عنوان کرد.

لارس راسموسن نخست وزیر دانمارک روز یکشنبه به همتای ترکیه‌ای خود پیشنهاد کرد که به دلیل تشدید تنش در مناسبات ترکیه و هلند فعلا به دانمارک سفر نکند.

به گفته راسموسن در شرایط عادی دیدار ییلدیریم اشکالی نداشت اما بعد از اتفاقی که میان ترکیه و هلند افتاده این موضوع نمی‌تواند دیگر عادی تلقی شود.

قرار است ۱۶ آوریل همه‌پرسی برای تغییر نظام پارلمانی به ریاست جمهوری در ترکیه انجام ‌گیرد. تغییرات قانون اساسی  سبب افزایش قدرت و اختیارات رئیس‌جمهوری ترکیه خواهد شد. این موضوع با نگرانی‌ها و انتقادهای شدیدی در اروپا مواجه شده است.

ییلدیریم قرار بود در روزهای یکشنبه و دوشنبه (۱۹ و ۲۰ مارس) در حاشیه دیدار رسمی خود از دانمارک با ترک‌تباران دانمارک نیز ملاقات کند. دانمارک در یک بیانیه رسمی اعلام کرد  که این کشور نگران تحولات جاری ترکیه است و ملاقات با ییلدیریم می‌تواند به عنوان “نرمش دانمارک” در قبال این تحولات تلقی شود.

ادامه تنش ترکیه با کشورهای اروپایی

این نخستین بار نیست که سخنرانی و کارزار تبلیغاتی مقام‌های ترکیه لغو می‌شود. اتریش، آلمان و هلند نیز با سخنرانی مقام‌های ترک مخالفت کرده‌اند.

تعداد ترک‌تباران بویژه در آلمان و هلند بیشتر از دیگر کشورهاست و سیاستمدارن ترکیه تلاش می‌کنند با حضور در جمع اقلیت ترک‌تبار و تبلیغ برای تغییرات مورد نظر حزب حاکم آرا آنها را کسب کنند.

اما این موضوع به چالشی در روابط ترکیه با کشورهای اروپایی تبدیل شده است. پیش‌تر کشور هلند مانع ورود هواپیمای چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه  شده بود که سبب واکنش شدید مقام‌های ترکیه و حتی اپوزیسیون این کشور شد.

واکنش مخالفان ترکیه

خبرگزاری آناتولی ترکیه درباره ممانعت پلیس هلند از فرود هواپیمای وزیر خارجه ترکیه، نظر سران خالفان این کشور را منتشر کرده است.

این خبرگزاری به نقل از تکین بینگول، معاون رئیس “حزب جمهوری خلق” ترکیه نوشت: «نحوه رفتار کشورهای مدعی دموکراسی در قبال وزرای کشورمان غیرقابل قبول و خلاف ارزش‌های دموکراتیک است.»

دولت باغچلی رهبر “حزب حرکت ملی‌گرای ترکیه” هم  ضمن محکوم کردن اقدام هلند گفته است هلند به یک کشور دشمن برای ترکیه تبدیل شده است.

پرچم ترکیه بر فراز کنسولگری هلند

از سوی دیگر گروهی از تظاهرکنندگان ترک با تجمع در مقابل سفارتخانه هلند در آنکارا و کنسولگری این کشور در استانبول به اقدام هلند اعتراض کردند. در استانبول به‌غم  تدابیر امنیتی شدید پلیس در اطراف کنسولگری هلند، یکی از تظاهرکنندگان با رفتن به بالای سقف ساختمان کنسولگری پرچم هلند را با پرچم ترکیه تعویض کرد.

[ad_2]

شاید دوست داشته باشید:

pdf کتاب فارسی دوازدهم سری میکرو طبقه بندی گاج

دانلود کتاب فارسی دوازدهم سری میکرو طبقه بندی گاج کیفیت : خوب فرمت : پی دی اف حجم : ۹۰ […]

وقایع‌نگاری ۱۶ آذر ۳۲؛ از شاهدان عینی تا شواهد امروزی

[ad_1] وب‌سایت تاریخ ایرانی: امروز شانزده آذر است. اما ۱۶ آذر سال ۳۲ یک روز عادی نبود. از صبح زود […]

وسایل گرمایشی قدیمی؛ از علاءالدین تا کرسی

[ad_1] روزنامه همشهری – الهه بصیر: امسال که هوا زودتر از توقع و عادت ما سرد شده است، خیلی‌ها وسایل […]